1.1.5. Комітет Цангер а (КЦ) та Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ)
         (розпочав свою роботу в 1971 році)
     Комітет Цангера (КЦ), також відомий як комітет ядерних експортерів-учасників ДНЯЗ, було створено у 1971 р. після того, як 5 березня 1970 р. набув чинності ДНЯЗ. Мета створення КЦ полягала, насамперед, у тому, щоб дати вірне, взаємоприйнятне тлумачення пункту 2 Статті III ДНЯЗ, а саме, того, що означає "обладнання або матеріал, спеціально розроблені або підготовлені для обробки, використання чи виробництва спеціального матеріалу, що розщеплюється." Тлумачення і розроблені комітетом процедури контролю за виконанням цієї статті сприяють усім учасникам ДНЯЗ у запобіганні переключенню товарів ядерного експорту на виробництво ядерних озброєнь або інших ядерних вибухових пристроїв, і роблять, таким чином внесок у досягнення цілей ДНЯЗ та у забезпечення миру та безпеки усіх держав.

     Станом на серпень 2019 р. до складу КЦ входять 39 держав-членів. Як постійний спостерігач у роботі КЦ бере участь ЄС.
     Діяльність КЦ безпосередньо пов'язана з положеннями ДНЯЗ, що знайшло своє відображення у підготовці Вихідного (Тригерного) списку спеціально розроблених або підготовлених обладнання і матеріалів (див. вище). Цей список за домовленістю з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) друкується агентством у серії публікацій INFCIRC/209.
     При цьому варто підкреслити, що обмежена ефективність рекомендацій КЦ викликана тим, що його діяльність безпосередньо пов'язана із положеннями ДНЯЗ, зокрема, із зобов'язанням не надавати спеціально розроблених або підготовлених для ядерної діяльності матеріалів і обладнання, неядерним державам, якщо ці матеріали та обладнання не знаходяться під дією гарантій МАГАТЕ, тоді як експорт товарів подвійного використання залишається поза межами контролю з боку КЦ.